fallback

Румен Гълъбинов: Горивата могат да поскъпнат с още 0,10 лв. до края на годината

Липсата на достатъчно конкурентен пазар в България е основната причина за повишените цени, смята икономистът

14:47 | 24.10.18 г. 8

Горивата могат да поскъпнат с още 0,10 лв. до Нова година, заяви в интервю пред БНР икономистът Румен Гълъбинов, като се позова на тенденциите в глобалния петролен пазар.

Средната цена на най-масовия бензин достигна 2,40 лв, докато дизелът на места приближава 2,50 лв., а пропан-бутанът прехвърли 1 лв. В същото време се забелязва съществено вариране на цените на бензиностанциите в различните градове в рамките на 0,30 лв. 

Гълъбинов посочи, че една от основните причини за поскъпването на горивата с около 17%, или 0,35 лв, за по-малко от година, е свързана с вътрешни фактори.

„България не притежава достатъчно конкурентен пазар на горивата, който не може да балансира подобни промени в цените, наложени от международните пазари“, смята икономистът.

Според него компаниите на българския петролен пазар спекулират с цените чрез „маркетингов подход“, който им позволява да налагат различни цени в различните градове.

„България трябва да има далеч по-свободен режим за внос на горива, като тук трябва да се включи и въпросът с акцизните складове“, заяви Гълъбинов.

Според него проблем е и това, че една компания държи голяма част от акцизните складове в страната, което ѝ позволява да определя цените на едро, а оттам и на дребно.

Той посочи като основни фактори, които влияят на петролните пазари в момента, нестабилното финансово положение на Венецуела, предстоящите санкции срещу Иран и евентуалните наказателни мерки, които могат да бъдат предприети срещу Саудитска Арабия заради убийството на журналиста Джамал Кашоги.

Гълъбинов прогнозира ново увеличение на цените на горивата до края на календарната година с около 0,10 лв ако тези проблеми се задълбочат, като това би довело до поскъпване на редица други потребителски стоки и услуги.

Икономистът коментира и нивото на инфлация в България, което според него ще изпревари темпа на растеж на държавния брутен вътрешен продукт. Според него тя ще надвиши 4% до края на годината.

„Догодина България влиза в графика за разговори с Европейската централна банка за еврозоната и ние трябва да докажем, че имаме контрол над процесите, свързани с инфлацията и пазара на горивата“, заяви Гълъбинов.

Според него бюджетът на страната за 2019 г. е насочен към подобряване на конкурентоспособността, увеличаване на преките инвестиции и производителността на труда, които ще доведат до ръст на икономическия растеж, а оттам и повишаване на трудовите възнаграждения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:31 | 13.09.22 г.
fallback